Ochrona obwodowa rodzaje systemów – dom jest bezpieczną przystanią dla nas i osób nam bliskich. To miejsce, gdzie powinniśmy czuć się zupełnie bezpiecznie. Celem zapewnienia sobie przysłowiowego świętego spokoju, warto będzie zainwestować we właściwie wybrany system alarmowy. Jednym spośród rozwiązań, na które zdecydowanych jest coraz więcej osób, jest tak zwana ochrona obwodowa ogrodzeń. Warto dowiedzieć się, czym dokładnie ona jest i jakie jej rodzaje można wyróżnić.
Ochrona obwodowa – czym jest?
Zabezpieczenie swojej posesji przed niepożądanymi gośćmi stanowi konieczność, bez względu na to, czy mieszkamy w sporym mieście, czy też na obrzeżach małej miejscowości. Pytanie jednak jakie rodzaje zabezpieczeń będą najlepsze. Podstawą jest niewątpliwie skuteczna mechaniczna bariera, czyli ciężkie do pokonania ogrodzenie. Nierzadko również wybiera się system monitoringu czy też zestaw czujek zakładanych przy wejściowych drzwiach, jak i oknach na kondygnacji parterowej
To jednakże jeszcze nie wszystko, na co możemy się zdecydować. W wielu sytuacjach dobrym rozwiązaniem może być również system obwodowej ochrony. Jest to zabezpieczenie ogrodzenia na całości jego obwodu – instalacja wykryje każdorazową próbę bezprawnego przekroczenia płotu oraz przedostania się na teren naszej posesji. Informacja o tym zostanie wysłana do centrali bezpieczeństwa lub zewnętrznego systemu, jeżeli podejmiemy dodatkowo, chociażby współpracę z firmą ochroniarską.
Ochrona obwodowa ogrodzeń – jakie ma zalety?
Zamontowanie systemu ochrony obwodowej zapewnia sporo korzyści. Najistotniejsze z nich to:
- łatwość montażu – dostępne są systemy obwodowej ochrony, które możemy założyć samodzielnie, i to niezbyt dużym kosztem,
- opcja zrezygnowania z budowy bardzo zabudowanego oraz wysokiego ogrodzenia – system obwodowej ochrony wykrywa każdorazowe nieautoryzowane jego przekroczenie, zatem nie ma konieczności, chociażby zbudowania grubego muru, który będzie zaciemniał działkę,
- wzmocnienie pierwszej linii obrony naszej działki – alarm może odstraszać intruzów jeszcze na długo, zanim dotrą oni do budynku znajdującego się na posesji, co da nam także szansę na szybsze działanie.
Gdzie korzysta się z takiego zabezpieczenia ogrodu?
Obwodowa ochrona ogrodzeń stosowana jest przede wszystkim celem zabezpieczania dużych terenów, przede wszystkim tych fabrycznych, przemysłowych czy magazynowych. Wykorzystuje się ją także celem ochrony strzeżonych parkingów, czy też innego rodzaju obiektów sporego ryzyka. Może stanowić znakomity wybór również dla prywatnego domu, tym bardziej kiedy:
- trzymamy cenne przedmioty w ogrodzie – na przykład drogą hulajnogę elektryczną, skuter czy kosiarkę,
- mieszkamy na obszarze, który jest narażony na wizyty złodziei,
- nasza posesja ma spory rozmiar, zaś część ogrodzenia jest niewidoczna dla innych.
Rodzaje systemów ochrony obwodowej
Ochrona obwodowa może przybierać różnorodne formy, a to, na jaki system się zdecydujemy, zależne jest między innymi od rodzaju ogrodzenia na naszej posesji. A jakie dokładnie typy ochrony obwodowej możemy wyróżnić? Wymienić można trzy najważniejsze rodzaje.
Ochrona obwodowa powierzchniowa
To systemy, które zakłada się na linii ogrodzenia, na gruncie. Ich najważniejszą częścią mogą być, chociażby bistatyczne czujniki. W takich systemach korzysta się także z barier mikrofalowych, na podczerwień, a także z czujników laserowych. To, jaki typ detektorów ruchu wybierzemy, będzie mieć wpływ na poziom czułości zabezpieczenia, ale także efektywności jego działania w trudnych pogodowych warunkach. Na przykład, bariery mikrofalowe są dużo odporniejsze na deszcz czy mgłę, aniżeli bariery na podczerwień z liniową strefą detekcji.
Systemy napłotowe
W przypadku systemów zakładanych na albo w ogrodzeniu istotną rolę pełnią zwykle piezoelektryczne, albo piezoceramiczne detektory. Na grodzeniu możemy założyć także system z mikrofonowym kablem. Jak on działa? Dosyć prosto – reaguje na hałasy typowe dla wspinania się na płot, próby jego uszkodzenia czy też przedostania się na posesję. Na stabilnym płocie, bezwzględnie niepokrytym sztucznym tworzywem, można zamontować także wibracyjne czujniki. Każda z czujek na ogrodzeniu posiada swój własny identyfikator, zaś wszystkie sensory wykryją ruch nawet w odległości do 50 metrów. Umieszcza się je jednakże dużo gęściej, żeby uniknąć powstania tak zwanych martwych stref. Warto mieć na względzie, iż najnowocześniejsze zabezpieczenia ogrodzeń napłotowe skutecznie odróżniają interakcję z płotem związaną z próbą włamania np. od obciążenia spowodowanego opadami śniegu, deszczu czy też innym czynnikiem pogodowym. Są również znakomicie zabezpieczone przed oddziaływaniem magnetycznego pola, jak i działają niezawodnie w nawet bardzo słoneczne oraz upalne dni
Systemy podziemne
To rodzaj zabezpieczenia umieszczanego pod ziemią. Zwykle w takiej roli używa się systemów hydraulicznych – wykrywających każdy nacisk na grunt, ale także hydrauliczno-parametrycznych. Wymienione jako drugie zaalarmują o zagrożeniu nie tylko po wykryciu nacisku na podłoże, ale także ruchu w zaznaczonej strefie ochrony.