Ortopeda – jak wygląda wizyta?

Ortopeda - jak wygląda wizyta?

Ortopeda zajmuje się wszelkimi schorzeniami układu ruchu, każdemu może więc zdarzyć się konieczność wizyty u takiego lekarza. Jak wygląda wizyta u ortopedy?

Ortopeda prywatnie czy na NFZ?

Tak jak w przypadku każdego innego lekarza, również ortopeda z Ortho Expert może przyjąć nas zarówno prywatnie, jak i na tak zwany Narodowy Fundusz Zdrowia. W pierwszym wypadku oczywiście konieczna będzie stosowna opłata. Cennik wizyty u ortopedy będzie się jednak różnił w zależności od konkretnej placówki lub gabinetu ortopedycznego. Ceny te jednak zazwyczaj będą wynosiły w okolicach 200 lub 300 zł. Mogą jednak znacząco się różnić w zależności od rejonu kraju oraz szczegółowej oferty gabinetu.

Zaletą gabinetów prywatnych jest natomiast to, że nawet jeśli napotkamy kolejkę do danego specjalisty, jest ona dużo krótsza niż w przypadku placówek państwowych, w których czas oczekiwania może wynosić kilka miesięcy. Prywatnie będzie to natomiast zazwyczaj kilka, lub ewentualnie kilkanaście dni.

Jak przygotować się do wizyty u ortopedy?

Kiedy podejrzewamy, że potrzebujemy wizyty u ortopedy najpierw musimy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, któremu opowiemy o naszych obawach. Jeśli się one potwierdzą, lekarz taki wystawi nam skierowanie do ortopedy. Z takim skierowaniem możemy już udać się do wybranego gabinetu ortopedycznego, aby zarejestrować się na wizytę.

Zdarza się, że lekarz pierwszego kontaktu zaleci nam od razu wykonanie jakichś badań, które ułatwią ortopedzie zlokalizowanie i diagnostykę nękającego nas schorzenia. Może to być na przykład RTG danego odcinka ruchu lub USG doskwierającego nam stawu. Wyniki wszystkich tego typu oczywiście zawsze musimy zabrać ze sobą do gabinetu ortopedycznego.

Dodatkowo należy wcześniej przygotować listę leków, które zażywamy. Mogą one mieć wpływ zarówno na powstawanie niektórych problemów z układem ruchu, jak i na decyzję o sposobie leczenia. Jeśli w przeszłości przechodziliśmy jakieś zabiegi lub operacje związane z układem ruchu to opisy takich zajść również należy przygotować i zabrać ze sobą. Przed wizytą warto zanotować sobie wszystkie pytania, które chcielibyśmy skierować do lekarza, aby podczas przebiegu nie zapomnieć o niczym istotnym.

Przebieg wizyty u ortopedy uzależniony jest oczywiście przede wszystkim od tego, czego dotyczy problem. Dla przykładu opowiemy sobie o takich wizytach w przypadku artroskopii i alloplastyki.

Jak wygląda wizyta dotycząca artroskopii?

Artroskopia dotyczy przede wszystkim naszych kolan. Jest to działanie diagnostyczne polegające na sprawdzeniu co dokładnie powoduje dolegliwości związane ze stawem kolanowym. Artroskopia jest chętnie wykorzystywanym przez ortopedów narzędziem, ponieważ obok USG i RTG jest jedną z najskuteczniejszych metod tego typu obrazowania.
Ortopeda - jak wygląda wizyta?Jeśli chodzi o sam przebieg zabiegu, to jest on wykonywany w znieczuleniu. O rodzaju znieczulenia decydują lekarze w danej placówce. Polega na wykonaniu nacięcia, przez które do stawu kolanowego wprowadzana jest bardzo niewielka kamera oraz równie małe narzędzia. Podczas zabiegu ortopeda z Ortho Expert ocenia przede wszystkim co jest przyczyną dolegliwości oraz lokalizuje z niebywałą dokładnością wszelkie uszkodzenia w obrębie łąkotki, błony maziowej, chrząstki stawowej i więzadeł. Artroskopia  dodatkowo jest zabiegiem w trakcie którego można natychmiast podjąć niektóre działania mające na celu leczenie zmian w wymienionych obszarach stawu kolanowego.

Jak wygląda wizyta dotycząca alloplastyki?

Alloplastyka natomiast dotyczy nie stawu kolanowego, ale biodrowego, oczywistym jest więc, że wizyta z nią związania przebiega nieco inaczej niż w przypadku artroskopii. Zabieg jakim jest alloplastyka polega mówiąc w uproszczeniu na usunięciu chorego stawu biodrowego i zastąpienia go stawem nowym, sztucznym, czyli tak zwaną protezą. Jest to więc w zasadzie nie tyle zabieg, co już operacja. Alloplastyka odbywa się więc zawsze w znieczuleniu, przeważnie będzie to w tym przypadku znieczulenie ogólne.

Do alloplastyki trzeba się więc przygotować w pewien szczególny sposób. Mianowicie należy wcześniej wykonać szereg badań. Są to między innymi badania krwi (czyli morfologia i biochemia), a także zbadać grupę swojej krwi. Badania nie mogą być starsze niż dwa tygodnie, oczywiście poza badaniem grupy krwi, bowiem ta pozostaje niezmienna przez całe życie.

Dodatkowo należy zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, a także uzyskać od naszego dentysty zaświadczenie o tym, że w naszej jamie ustnej nie ma absolutnie żadnych stanów zapalnych. Takie stany mogłyby stanowić zagrożenie dla naszego stanu zdrowia w trakcie przebiegu operacji. Ortopeda w Szczecinie będzie również wymagał, abyśmy uzyskali od naszego kardiologa zaświadczenie o braku przeciwwskazań kardiologicznych. Alloplastyka wymaga także od nas abyśmy wcześniej sporządzili i przedłożyli zdjęcia radiologiczne naszych stawów biodrowych, a także klatki piersiowej.

Alloplastyka to w dzisiejszych czasach standardowo wykonywany zabieg, którego nie należy się obawiać. Po niej czeka nas już tylko krótki pobyt w szpitalu, a następnie rehabilitacja, po której nasze biodro będzie jak nowe.