Szybka i tania renowacja mebli

Szybka i tania renowacja mebli

Szybka i tania renowacja mebli czyli gusta ulegają przemianie. Moda na różne style wnętrz ciągle podlega zmianom. Co pewien czas modny jest inny styl urządzania wnętrz. Meble również używają się i po wielu latach i wymagają pewnego odświeżenia.  Kupowanie mebli, to duży wydatek. Tańszym i bardzo kreatywnym sposobem jest wykorzystanie samoprzylepnej okleiny meblowej i stworzenie własnego, niepowtarzalnego mebla, jakiego nie ma nikt z naszych znajomych.

Okleina – doskonała do renowacji mebli

Szybka i tania renowacja mebliUlubione meble mają swoją historię i swój urok. Ciężko jest pozbyć się ich, bo są odrapane i widać na ich upływający czas.  Piękne, wiekowe meble z duszą można odziedziczyć po rodzicach i dziadkach. Mogą stanowić oryginalny dodatek do pokoju i efektownie prezentować się na tle nowoczesnych mebli. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy meble mają ślady użytkowania. Na szczęście nie trzeba wydawać wielkich pieniędzy na profesjonalną renowację. Wystarczy ją wykonać domowym sposobem. Porad na ten temat jest naprawdę dużo na portalach wnętrzarskich i budowlanych. Do „ponownych narodzin mebli” można wykorzystać samoprzylepną okleinę do  mebli. Za stosunkowo niewielkie pieniądze nadają meblom nowy, odświeżony wygląd. Cena okleiny zależy od rodzaju materiałów, z którego została wykonana. Panuje ciekawa opinia, że fornir jest trwalszy niż mebel, na który go nałożono.

Okleiny meblarskie fornir

Okleiny meblarskie naturalne nazywa się  fornirami. Dawniej były niezwykle grube okleiny, które mocowało się na kołki. Obecnie są produkowane z bardzo nowoczesnych materiałów i dzięki temu są cieńsze. Można nimi bez problemów i nerwów okleić meble. Fornir został wyparty  z mody w latach 60. przez różnego rodzaju naklejki na meble z tworzyw sztucznych.  Kilka sezonów temu wrócił do łask dekoratorów i wszystkich, którzy od czasu do czasu odczuwają potrzebę zmiany wyglądu swojego otoczenia i doceniają wysoką jakość wykończeń meblowych. Produkowane są różne rodzaje forniru:  matowy, półmatowy lub z połyskiem. Fornir matowy pokrywany jest bejcą. Efekt połysku uzyskuje się w wyniku lakierowania lub woskowania. Fornir stosowany jest także przy produkcji różnego rodzaju mebli reprezentacyjnych. Okleina samoprzylepna do mebli z tego materiału położona na szafę, czy stół, nadaje meblom dekoracyjnego  i ozdobnego wyglądu.  Poprawia wygląd każdego mebla, sprawia, że mebel znów wygląda jak nowy. W przemyśle meblarskim pokrywa się nią płyty wiórowe, z których produkowane są meble.

Fornir naturalny i modyfikowany

Meble mogą wyglądać fantastycznie przez długie lata i zachować ekskluzywny wygląd.  W celu upiększenia mebli wykonanych z gorszych gatunków drewna,  od wieków stosowano fornir naturalny. Jest to bardzo cienki arkusz z impregnowanych płatów drewna. Jest to najdroższy rodzaj  okleiny, ponieważ odwzorowuje naturalny wygląd drewna wraz ze słojami i sękami. Największą popularnością cieszy się forniry wytworzone z egzotycznego materiału. Wykończone nim meble wyglądają elegancko i wytwornie, lecz wymagają właściwej pielęgnacji. Fornir modyfikowany jest wytwarzany z naturalnego drewna, tyle że farbowanego. Jest pozbawiony  wad drewna i również odwzorowuje słoje i sęki Jest bardziej odporny na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Okleina samoprzylepna do mebli z forniru modyfikowanego jest często wykorzystywana do wykończenia frontów szafek kuchennych i łazienkowych.

Oryginalne meble dzięki okleinom PCV

Okleiny samoprzylepne do mebli  PCV różnią się podłożem, grubością, połyskiem i formą. Wytwarzane są z folii PCV, na którą nanoszony jest nadruk. Są nietoksyczne i bezwonne. Folie meblowe są doskonałym sposobem na odnowienie mebli. Można nimi poprawić wygląd również mebli z surowego drewna lub okleić nimi: drzwi, framugi, parapety i panele ścienne. Grube okleiny samoprzylepne do mebli  pokryte  laminatem, sprawdzają się doskonale w wilgotnych pomieszczeniach, np.: w kuchni i łazience. Tego typu naklejki na meble dostępne są w różnych wzorach i kolorach, dzięki temu białe meble możemy przekształcić na niebieskie, czy szare i stworzyć sobie kuchnię, które pod względem estetyki spełni oczekiwania domowników.

Folia dekoracyjna na okno

Folia samoprzylepna we wzory witrażowe to doskonała dekoracja okna, która  z powodzeniem może zastąpić rolety i firanki. Ogranicza nasłonecznienie i promieniowanie UV. Kolorowa naklejka witrażowa to sposób na szybką metamorfozę  mebla. Drewno białe ozdobione kolorowym motywem okleiny samoprzylepnej do mebli w witrażowe wzory nabiera ciekawego i efektownego wyglądu. Okleina to idealne rozwiązanie na renowację mebla dla osób, które chcą wykazać się kreatywnością i dostosować mebel do swojej estetyki. Efekty widoczne są natychmiast  – stare, niemodne meble można odnowić i dostosować do modnych stylów, np.: skandynawskiego, nowoczesnego, czy rustykalnego, prowansalskiego. Okładzina samoprzylepna do mebli zwana jest niekiedy  „tapetą meblową”, co bardzo dobrze oddaje jej przeznaczenie – ukrywanie niedoskonałości mebli i zmianę ich wyglądu na bardziej atrakcyjny dla oka.