Badania gruntu przed budową domu – o co zadbać?

Badania gruntu przed budową domu - o co zadbać?

Każdy chyba choć raz w życiu pomyślał sobie o tym, że dobrze byłoby mieć swój własny dom. Budowa domu to odpowiedzialna decyzja, nie tylko finansowa, ponieważ wpływa już praktycznie na całe życie, ale marzenia warto spełniać. Trzeba jednak pamiętać, by naprawdę zadbać o dobrze wybudowany dom i nie odpuszczać żadnego etapu, łącznie z usługami geotechnicznymi.

Dlaczego warto mieć dom

Jest to pytanie, na które każdy tak naprawdę powinien sobie odpowiedzieć samodzielnie. Dla każdej osoby dom może oznaczać zupełnie coś innego. Przecież tak naprawdę jest to tylko budynek, lecz znaczenie ma to, po co my go budujemy, jaki mamy w tym cel i co chcemy dzięki temu osiągnąć. Budowa domu to odpowiedzialne zajęcie, które, nawet jeśli będziemy zlecać zewnętrznym firmom, to pochłonie nas na całe miesiące. Przecież trzeba dbać o wszystko, od wybrania odpowiedniej ziemi, przez zadbanie o dobrą jakość usług geotechnicznych, aż po dobre rozplanowanie mebli w domu. Każdy z poszczególnych etapów powinien być dla nas bardzo ważny, ponieważ to, jak zadbamy o dom w trakcie jego budowy, wpłynie na to, jak będzie się nam w nim mieszkało w przyszłości. Jeśli ktoś zaniedba podstawowe działania, takie jak dobre usługi geotechniczne, to nagle po latach może się okazać, że w domu będą się pokazywać skutki wszystkich zaniedbań. Domu nie budują przypadkowe osoby i zazwyczaj jest to konsekwencja tego, że ktoś całe lata ciężko pracował, aby w końcu mógł sobie pozwolić na właśnie coś takiego. Jeśli więc ktoś nieraz wiele godzin pracował, by zbierać każdą złotówkę, to teraz pora to uszanować.

 

Zobacz również:

 

Usługi geotechniczne przed budową

Dom dla wielu osób to przede wszystkim miejsce, w którym mogą poczuć się swobodnie i bezpiecznie. Jeśli ktoś zawsze mieszkał w bloku, czy też w kamienicy, to chyba doskonale wie, że to nie oznacza wcale tak swobodnego życia i zawsze jest się zależnym od czegoś, zawsze takie mieszkanie wiąże się z tym, że należy się dopasować do pewnych ogólnie panujących reguł. Jednak jeśli komuś uda się zmienić miejsce zamieszkania i zamieszka w prawdziwym i własnym domu, który sam wybudował, to nagle wszystko się zmienia. Nie ma żadnych narzuconych reguł, na przykład ustanawianych przez wspólnotę mieszkaniową, nie trzeba martwić się tym, że w nocy można głośną muzyką pobudzić sąsiadów, o ile oczywiście w bliskiej okolicy domu nie znajdują się inne budynki. Przede wszystkim jednak jest to ogromny psychiczny komfort, o który wiele osób stara się dbać, ponieważ jest to wyjątkowe uczucie.

Ceny usług geotechnika

Budując dom, nie wolno bać się wydawania pieniędzy i inwestycji. Biorąc na przykład pod uwagę takie usługi geotechniczne, to mogą one kosztować kilkaset złotych, a mogą też kosztować kilka tysięcy złotych. Różnica w cenie może wynikać na przykład z tego, czy ktoś rzeczywiście wykona taką usługę, jak będzie ona wyglądać, jakiej jakości to będą badania i jakich wniosków można po nich oczekiwać. Im więcej doświadczenia ma geotechnik i im lepsze usługi geotechniczne świadczy, tym oczywiście trzeba się spodziewać, że cena będzie wyższa, jednak można mieć równie świadomość tego, że zawsze się wie, za co tak naprawdę się płaci. Lepiej jest nie ryzykować korzystania z usług przypadkowego specjalisty, ponieważ jeśli pomyli się on w swoich wnioskach, to może to po kilku latach pokazać się w rzeczywistym stanie wybudowanego domu.

Jeśli komuś zależy na tym, by jego dom stał dziesiątki lat, to nie powinien zaniedbać żadnego etapu budowy. Taka usługa nie trwa wcale długo, ponieważ zazwyczaj jest to kilka godzin i kilka odwiertów, które potem trafiają do badań i po około dwóch tygodniach można oczekiwać raportu z badania. Informacje, które można uzyskać po takim badaniu, nie tylko będą mieć znacznie dla nas, lecz także dla projektanta, a także osoby odpowiedzialnej za budowę. To właśnie po takich badaniach można jasno zdecydować na temat tego, na jakiej głębokości może znajdować się budynek, czy będzie podpiwniczony, czy niestety trzeba będzie z tego zrezygnować, a także przede wszystkim będzie w tym badaniu jasno określone, jakie fundamenty muszą być zastosowane, aby budynek był stabilny i nie zaczął osiadać i tak dalej. Jeśli zaniedba się to badanie i jeśli nie postąpi się również zgodnie ze wskazówkami z niego uzyskanymi, to nagle może się okazać, że po kilku latach, budynek nagle zacznie cały się osuwać, zaczną pękać ściany, a w konsekwencji może to nawet doprowadzić do zawalenia.

Wszelkie zaniedbania, których ktoś się dopuści w trakcie budowy domu, zawsze wyjdą po kilku latach i będą mieć wpływ na jakość mieszkania. Lepiej więc jest unikać stresu, unikać dodatkowych kosztów i zadbać o dom już na pierwszym etapie budowy.