Co powinien oferować dobry sklep jeździecki?

Co powinien oferować dobry sklep jeździecki?

Co powinien oferować dobry sklep jeździecki? Jazda konna jest sportem nietypowym, bo dość rzadko praktykowanym, jednak przez każdego szanowanym. W większości środowisk uważana za coś prestiżowego i naprawdę przepięknego, jest czymś, czym coraz chętniej interesują się ludzie na całym świecie. Jeśli i my chcemy się nim zająć, powinniśmy znaleźć sklep jeździecki, który wprowadzi nas w ten świat, zapewniając nam ekwipunek przydatny nie tylko dla początkujących, ale i bardziej zaawansowanych jeźdźców.

Czym powinien cechować się dobry sklep jeździecki?

Co powinien oferować dobry sklep jeździecki?
Co powinien oferować dobry sklep jeździecki?

Wybierając sklep jeździecki, na którego ofertę się zdecydujemy warto zadbać o to, by cieszył się zaufaniem ze strony osób, które profesjonalnie uprawiają jazdę konną – to one są najlepszym źródłem opinii oraz budulcem renomy tego typu miejsca. Sklep jeździecki powinien zaproponować adekwatne ceny do każdego z produktów, ale i dawać dostęp do jak najszerszej ich palety.

Ważne jest, abyśmy mieli duży wybór i możliwość określenia, czy chcemy tańszy produkt nieznanej marki, czy też rzecz markową, ale niezbyt tanią. Prawdą jest, że na sprzęcie tego typu nie powinniśmy oszczędzać (zwłaszcza biorąc pod uwagę niebezpieczeństwo wiążące się z jego uprawianiem) – istnieją jednak pewne elementy ekwipunku mniej ważne (chociażby rękawiczki, na których wykorzystanie nie każdy sportowiec się decyduje), których nie musimy kupować, a na których zdecydowanie możemy zaoszczędzić (nie oszukujmy się – jazda konna nie jest sportem, którego uprawianie jest tanie).

Sklep jeździecki powinien zatrudniać wykwalifikowaną kadrę – nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Jeździectwo jest na tyle niszowym sportem, że – w przeciwieństwie chociażby do piłki nożnej – nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, co jest w nim najważniejsze, albo czym powinna cechować się każda kolejna część wyposażenia jeźdźca. Eksperci są tutaj naprawdę w cenie! Wybierając sklep jeździecki zadbajmy też o możliwość dokonywania zwrotów – jest to o tyle ważne, że niemal każdy element zakupionego wyposażenia musi być idealnie dopasowany do nas. Jeśli kask nas krępuje, powinniśmy mieć możliwość jego zwrócenia oraz wymiany go na taki, który będzie spełniał swoje główne założenia i nasze oczekiwania.

Na jaki ekwipunek postawić rozpoczynając swoją przygodę z jeździectwem?

Jeżeli chcemy jeździć konno i dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z tym sportem, albo też jesteśmy wprawionymi jeźdźcami, powinniśmy zadbać o właściwy ekwipunek, który ułatwi nam jego uprawianie. Właśnie dlatego wybór sklepu jeździeckiego z jak najszerszym asortymentem jest absolutnie kluczowy. Do najbardziej kluczowych elementów tegoż ekwipunku należą:

  • kask jeździecki – kask jeździecki, zwany także toczkiem, jest jedną z podstawowych rzeczy, na których po prostu nie możemy oszczędzać; to on jest najważniejszym elementem zabezpieczającym nas w przypadku ewentualnych wypadków i upadków z siodła – te, zwłaszcza w początkowych etapach nauki jeździectwa, niestety zdarzają się dość często; sklep jeździecki musi dawać nam duży ich wybór, również pod względem rozmiaru (kask musi być odpowiednio dopasowany);
  • bryczesy – choć z samej nazwy możemy ich nie kojarzyć z żadnym produktem, są to spodnie o bardzo dopasowanym fasonie, stworzone na podstawie wysokiej jakości elastycznych (acz jednocześnie mocnych) materiałów; muszą być idealnie dopasowane do naszego ciała, a jednocześnie nie mogą ograniczać palety naszych ruchów – konieczne jest też oferowanie przez nie odpowiednio wysokiej przyczepności do siodła, kluczowej przy szybszej jeździe;
  • sztyblety – tak właściwie są to buty przeznaczone do jazdy konnej – tak naprawdę ich wybór ogranicza nas do wybrania rozmiaru oraz materiału wykonania (są takie skórzane, ale i gumowe); wybór obuwia nie jest tutaj czymś ciężkim, jednak ma znaczenie w przypadku długiej jazdy – ważne, aby pozwalały stopie oddychać, a same w sobie były wysokie – tutaj jednak nie ma jednego sprawdzonego modelu, a ten nasz musimy dobrać do indywidualnych potrzeb;
  • rękawiczki – choć nie są one czymś, co jest absolutnie wymagane do uprawiania jeździectwa (co więcej, bardzo dużo osób decyduje się nie zakładać ich na siebie), pozwalają na uniknięcie odcisków pojawiających się zwłaszcza przy częstej, intensywnej i regularnej jeździe; te mogą pojawiać się za sprawą trzymania wodzy; plusem rękawiczek jest też możliwość zachowania odpowiedniej higieny, ale też są ułatwieniem w czyszczeniu konia gołymi rękoma;

Podsumowanie

Wybór dobrego i cieszącego się dużym zainteresowaniem wśród osób parających się jazdą konną sklepu jeździeckiego stanowi podstawę zarówno w rozpoczynaniu swojej przygody z tą piękną dyscypliną sportu, jak i po prostu w czasie jej czynnego uprawiania. Każdy, kto z całą tą dyscypliną ma już wiele wspólnego zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest właściwy sprzęt – zwłaszcza, że to od niego często zależy nie tylko komfort jazdy, ale i jej bezpieczeństwo. Dlatego też nie bagatelizujmy wyboru każdego, nawet najmniejszego elementu wyposażenia i choć rzeczy pokroju rękawiczek są naszym indywidualnym wyborem i nie muszą być stosowane, dobry kask to coś, czego zakupu nie możemy sobie odpuścić.