Gdzie leczy się alkoholizm?

Gdzie leczy się alkoholizm?

Gdzie leczy się alkoholizm? Człowiek wraz z wiekiem nabywa wielu nawyków i uzależnień. Niektóre z nich są dla niego korzystne jak np. mycie zębów, czy jadanie śniadań, inne szkodliwe, jak złe nawyki żywieniowe albo uzależnienie od internetu, a jeszcze inne zgubne, jak uzależnienie od hazardu, narkotyków, czy alkoholu. Samodzielna walka ze szkodliwymi i zgubnymi uzależnieniami jest oczywiście możliwa, ale jednocześnie niesłychanie trudna. Jak więc poradzić sobie z jednym z najgorszych nałogów, czyli uzależnieniem od alkoholu?

Choroba alkoholowa – co to?

Gdzie leczy się alkoholizm?
Gdzie leczy się alkoholizm?

Picie alkoholu ma długą tradycję, a w naszym kraju bez alkoholu przez wiele lat się nie obchodzono. Dzięki niemu załatwiano w PRL-u wiele spraw, a butelka wódki traktowana była jako wartościowa waluta. Obecnie odeszło to do lamusa, ale alkohol nadal jest serwowany przy rozmaitych okazjach, a często również i bez okazji. Wesela, święta okolicznościowe jak urodziny, świętowanie sukcesów zawodowych, a także jako forma relaksu. Również lekarze zalecają np. chorym na serce, wypijanie lampki czerwonego wina, co nie oznacza, że picie alkoholu każdego wpędza w chorobę. Dlaczego więc niektórzy zapadają na alkoholizm, a potem potrzebują terapii przeciwalkoholowej, a inni nie?

Według definicji uzależnień choroba alkoholowa staje się widoczna wówczas, gdy od obecności alkoholu w naszych organizmach uzależniamy nasz nastrój. 

Jak rozpoznać objawy uzależnienia od alkoholu?

Początek choroby alkoholowej dlatego jest trudny do uchwycenia, ponieważ przypomina okazjonalne picie. Osoby uzależnione sięgają po alkohol w trudnych dla siebie sytuacjach życiowych, a także dla relaksu, a nie potrafią go sobie zapewnić w inny sposób. Najczęściej również nie czekają na okazję do wypicia, ale szukają takiej samodzielnie. 

Dość czytelnym objawem uzależnienia, sugerującym w przyszłości odwyk dla alkoholika jest picie w samotności. Chory na początku szuka byle okazji i wymówek, aby się napić, a w dalszej fazie już nawet się nie oszukuje. Uzależniony będzie pił w konsekwencji o każdej porze dnia i nocy, aktywnie poszukując alkoholu. Może pić przy tym wszędzie, często upijając się do nieprzytomności. Przy piciu okazjonalnym pojawia się kac, który jednakże jakkolwiek uciążliwy, może być łatwo zignorowany. Natomiast leczenie kaca tzw. klinem jest już wstępem do uzależnienia, pojawia się głód alkoholowy, a także zespół abstynencki jak drżenie rąk lub ciała, zaburzenie rytmu pracy serca, czy zwiększona potliwość. U potrzebującego terapii alkoholowej pojawia się również zwiększona tolerancja alkoholu.

Faza zaawansowana choroby alkoholowej ukazuje już inne schorzenia. Organizm jest wyniszczony i coraz mniej odporny. Pojawiają się problemy z pamięcią, niedowład ruchowy, a także zaburzenia psychiczne. W skrajnych przypadkach alkoholik staje się niebezpieczny tak dla otoczenia,  jak i dla samego siebie. Skutkiem takiej fazy jest wyalienowanie społeczne, często niszczące rodzinę. Alkoholicy znajdujący się w ostatniej fazie często trafiają do zamkniętych ośrodków leczenia uzależnienia od alkoholu, gdyż w ich wypadku jest to jedyny sposób, aby im pomóc.

Sprawdź także:

Jak leczyć chorego na alkoholizm?

Wychodzenie z choroby alkoholowej to trudny i mozolny proces, który trwa lata. Co jednak najistotniejsze, aby leczenie od uzależnienia od alkoholu mogło przynieść skutek, chory musi chcieć podjąć to leczenie. Niezwykle istotna jest konsekwencja, a także wsparcie innych ludzi.

Leczenie uzależnienia od alkoholu zawsze musi rozpocząć się od przerwania picia, a także wyeliminowania objawów odstawienia. Zdarza się, że do tego celu konieczne jest przewiezienie chorego do ośrodka leczenia alkoholizmu w celu odtrucia. Dopiero po tym i przy wyrażeniu zgody można chorego poddać terapii. W naszym kraju dostępnych jest całkiem sporo placówek leczenia alkoholików, istnieją również prywatne ośrodki leczenia uzależnień od alkoholu, gdzie chorzy mogą uzyskać fachową pomoc. Leczenie uzależnienia od alkoholu polega na połączeniu definitywnego odstawienia alkoholu z psychoterapią. Dla alkoholików opracowano wile różnych form wsparcia, z których najbardziej znane są – terapia dwunastu kroków oraz wsparcie grup Anonimowych Alkoholików.

Szczególnie ważne u uzależnionych od alkoholu jest właśnie wsparcie AA albo rodziny, a najlepiej jednej i drugiej grupy. Chodzi bowiem o to, że uzyskanie przez chorego świadomości problemu, a także podjęcie leczenia wcale nie likwiduje problemu alkoholizmu. Choroba alkoholowa nie jest niestety uleczalna, nie da się jej wyłączyć za pomocą witamin, antybiotyków, czy nawet psychoterapii. Skuteczne leczenie alkoholizmu polega na tym, że chory odstawia alkohol na całe życie i uczy się żyć i radzić sobie bez niego.

Inną sprawą jest, że alkoholicy nie mają alternatywy. Albo podejmują terapie, albo tracą pracę, rodzinę i staczają się na dno społeczeństwa. Choroba alkoholowa nie tylko niszczy organizm fizycznie, ale prowadzi do depresji. Nieleczeni alkoholicy są chorzy na marskość wątroby i niewydolność trzustki, znerwicowani, osamotnieni i nieszczęśliwi.

 

Odoklinika esperal Poznań
Lęborska 47
60-431 Poznań
515008059
www.odoklinika.pl