Gdzie szukać działek na sprzedaż?

Decyzja o zakupie działki wymaga czasu i cierpliwość, pamiętaj jednak, że należy ona do najważniejszych decyzji życiowych. Jeśli zostanie podjęta po rozważeniu wszystkich za i przeciw, będziesz mógł w ciągu nadchodzących lat spać spokojnie. Kupno działki pod inwestycję komercyjną to nieco inna sprawa, niż zakup działki pod budowę domu. Istnieją jednak pewne czynniki, które przesądzają o wartości działki pod budowę, niezależnie od tego, czy powstały budynek będzie domem mieszkalnym, hotelem, czy też instytucją. Należy zwrócić uwagę, czy nie mamy do czynienia z terenami archeologicznymi, czy innymi obszarami chronionymi, ważne będzie też zweryfikowanie, czy teren nie jest podmokły, a także zorientowanie się w planach zagospodarowania przestrzennego.

 

Czy korzystać z pośrednika przy zakupie działki?

Coraz więcej osób mieszkających w hałaśliwych miastach zastanawia się nad przeprowadzką do jednorodzinnego domu, który będzie znajdował się w przyjaznym, zielonym otoczeniu. Ceny działek podmiejskich są zależne od wielu czynników. Wiele osób marzy o tym, by znaleźć miejsce, które będzie znajdowało się na tyle daleko od zgiełku miasta, by można było cieszyć się w nim cieszą i spokojem, lecz jednocześnie też chce, by było ono świetnie skomunikowane z miastem. Wiąże się to z możliwościami zawodowymi, edukacyjnymi i kulturalnymi, z których trudno zrezygnować. Prawie każda osoba, zanim przystąpi do poszukiwania działki pod budowę, zastanawia się nad tym, czy korzystać z usług pośrednika. Zakup działki tylko w teorii wydaje się łatwy, ponieważ wybierając ją trzeba uwzględnić wiele czynników, także tych, których nie widać gołym okiem. Dlatego też zakup działki przy pomocy pośrednika będzie bardzo dobrym wyjściem dla osób, które nie są zorientowane dokładnie w tym, na co zwracać uwagę, kupując działkę i obawiają się, że mogłyby przepłacić lub pominąć pewne ważne aspekty, związane z podejmowaniem decyzji o zakupie. Zlecenie wyceny działki na sprzedaż nie jest koniecznością, ale na pewno pozwoli nam uniknąć różnego rodzaju pułapek, o których istnieniu będzie wiedział rzetelny profesjonalista. Pośrednik oczywiście kosztuje, jednak dzięki niemu będziemy mieć pewność, że z jego pomocą prawidłowo dopełnimy wszystkich formalności, oszczędzimy też czas, jaki musielibyśmy poświęcić na samodzielne wyszukiwanie informacji. Np. jeżeli szukasz działki w Szczecinie to możesz skorzystać z portalu z nieruchomościami.

 

Jak znaleźć wymarzoną działkę na sprzedaż?

Jeśli chcesz wybudować własny dom, z pewnością masz mniej lub bardziej sprecyzowane wyobrażenia o tym, jak powinien wyglądać teren, na którym on stanie. Szukanie interesujących Cię ofert w danej okolicy na własną rękę może być bardzo czasochłonne i frustrujące, dlatego dobrze będzie rozważyć skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości, który będzie mógł przedstawić nam takie oferty, jakie najlepiej będą pasować do naszych wyobrażeń. Warto pamiętać, że aby mieć pewność, że zakup działki nie pociągnie za sobą nieprzyjemności, będzie trzeba zweryfikować wiele danych na temat rodzaju i klasy gleby, stopnia podmokłości terenu. Decyzji o kupnie gruntu nie podejmuje się więc ot tak. Aby dowiedzieć się, czy nie narazimy się na koszty i przykrości, związane z nabyciem gruntu na podmokłym terenie, możemy zatrudnić specjalistę, jakim jest geolog. Za kilkaset złotych wykona on badania, wykazujące, czy grozi nam podmakanie. Będzie to miało ogromne znaczenie dla ceny oraz dla decyzji, czy warto inwestować pieniądze w taką, a nie inną działkę na sprzedaż. Bardzo ważne będzie też zapoznanie się z planami zagospodarowania przestrzennego, które powinna udostępnić nam gmina.

 

Ceny działek na sprzedaż – od czego zależą?

Cena działki przeznaczonej na sprzedaż jest uzależniona nie tylko od wielkości działki, ale też od jej lokalizacji, planów zagospodarowania przestrzennego, właściwości gruntu, takich, jak klasa i jakość gleby. Znaczenie ma też obecna infrastruktura, skomunikowanie działki z otoczeniem, zagospodarowanie terenu oraz cechy otoczenia. Ceny działek w miejscach atrakcyjnych pod względem turystycznym czy rekreacyjnym są oczywiście znacznie wyższe, nawet, jeśli są to działki w niedużych miejscowościach. Kaszuby czy Mazury to przykłady rejonów, w których działki na sprzedaż osiągają wysokie ceny, ze względu na atrakcje rekreacyjne i przyrodnicze, jakie oferują okolice. Im bardziej zurbanizowany teren, tym wyższe będą ceny działek, co wynika po prostu z większego zainteresowania i znacznie wyższej liczby osób chętnych na zakup działki. Oferty sprzedaży działek na terenach miejskich są przeglądane znacznie częściej, co wynika z wyższej liczby ludzi, którzy zamieszkują dany teren. Nie mniej jednak w ostatnim czasie obserwuje się wzrost zainteresowania działkami pod budowę domów na wsiach czy na przedmieściach, gdyż coraz więcej osób marzy o tym, by uciec z uciążliwego miasta. Działki na wsiach i w miasteczkach, znajdujących się w pobliżu granic największych miast w kraju, osiągają naprawdę zawrotne ceny. Dlatego też warto skorzystać z usług pośrednika lub rzeczoznawcy, by wiedzieć, czy aby bliskość miasta nie jest jedynym walorem oferowanej działki.