Czego wystrzegać się przy wybieraniu warsztatu samochodowego?

Czego wystrzegać się przy wybieraniu warsztatu samochodowego?

Warsztat samochodowy jest miejscem, które każdy z posiadaczy samochodu w końcu musi odwiedzić. Jest to nieuniknione i niezwiązane wyłącznie z awaryjnością tegoż pojazdu – polskie prawo wymaga (jest to zresztą logiczne) dokonywania jego regularnych przeglądów. Te są nie tylko spełnieniem jego wymogów, ale też zapewnieniem sobie samemu bezpieczeństwa i komfortu jazdy rzeczywiście do tego przystosowanym autem. Niezależnie od tego, czy po warsztat będziemy sięgać celem dopełnienia formalności, czy też z konieczności (na przykład w przypadku wypadku), musimy znaleźć taki, na którego będziemy mogli liczyć. W tym krótkim poradniku podejdziemy do tego dość przewrotnie, bo opiszemy, czym warsztat samochodowy NIE powinien się cechować.

Elementy, których warto wystrzegać się w warsztacie samochodowym

W dzisiejszych czasach biznes samochodowy jest jednym z najbardziej dochodowych. Niemal każdy z nas posiada swoje auto – wszyscy musimy też dbać o jego stan techniczny. W związku z tym nie powinno sprawić nam problemu znalezienie warsztatu samochodowego, których jest całe mnóstwo. Jak jednak odsiać z nich takie, które nie są warte naszej uwagi? Poniżej przedstawiamy rzeczy, które nie są u nich za bardzo pożądane.

1. Niejasne warunki współpracy

Jeżeli warsztat samochodowy nie jest w stanie z góry oszacować ceny wykonywanej przez siebie usługi (margines pomyłki pod tym względem musi być, to jasne), a sam w sobie nie podpisuje z nami żadnej umowy i nie wystawia nam paragonu, możemy nabrać wątpliwości co do jego uczciwości.

2. Brak umowy

W dzisiejszych czasach warto mieć na wszystko papierek – również na to, że zostawiamy samochód oraz jakim działaniom zostanie on poddany. Choć umowa nie jest czymś bardzo powszechnym, jej brak może być dla nas alarmujący. Dobry warsztat samochodowy podpisuje takową nie tylko po to, by zabezpieczyć nasze auto i nas samych, ale też by zapewnić sobie bezpieczeństwo oraz jasne warunki oddania samochodu po jego naprawie.

3. Niezadowolenie dotychczasowych klientów

Jeżeli warsztat samochodowy nie cieszy się zbyt dobrymi opiniami wśród jego dotychczasowych klientów, powinniśmy omijać go szerokim łukiem. Prawda, opinie publikowane na różnego rodzaju portalach często nie są zbyt wiarygodne – jeżeli jednak przeważają te negatywne i jesteśmy w stanie potwierdzić, że pokrywają się z tym, co już słyszeliśmy, powinniśmy przystąpić do dalszych poszukiwań. 

4. Niedotrzymywanie terminów

Warsztat samochodowy musi być punktualny. Nie mówimy tutaj o jak najszybszym wykonywaniu jego pracy, ale o ustaleniu terminu jej zakończenia i przestrzeganiu go. W dzisiejszych czasach samochód jest jednym z podstawowych środków naszej lokomocji – wiedząc, ile nie będziemy go posiadać będziemy w stanie w jakiś sposób to sobie rozplanować czy załatwić samochód zastępczy. Właśnie dlatego zadbajmy, by wybrać warsztat samochodowy dotrzymujący dawanego przez siebie na początku współpracy słowa.

5. Niedoświadczona kadra pracownicza

Podstawą w działaniu dobrego warsztatu samochodowego jest jego doświadczona kadra mechaników. Jest to aspekt, który bardzo ciężko jest określić bez skorzystania z jej usług. Można jednak, podczas wizyty wstępnej, zwrócić uwagę na:

  • porządek na miejscu pracy, który jest oznaką dobrej jej organizacji,
  • fachowość osoby przyjmującej zgłoszenie, która wysłucha naszego problemu i od razu przedstawi swoje pomysły na jego rozwiązanie,
  • brak “krzątania się” po warsztacie osób zaangażowanych w naprawy.

 

Zobacz również:

 

Gdzie możemy znaleźć warsztat samochodowy?

Żyjemy w czasach Internetu – w związku z tym naturalnym jest, że chcąc znaleźć warsztat samochodowy szyty na miarę naszych potrzeb to właśnie do niego sięgamy w pierwszej kolejności. Internet bywa jednak dość podchwytliwy, zwłaszcza pod kątem wiarygodności – opinie w jego obrębie może publikować każdy, pod dowolnym imieniem, nazwiskiem czy pseudonimem. Otwiera to “bardziej internetowym” warsztatom furtkę ku promowaniu siebie samych i choć jest to praktyka niemożliwa do pochwalenia, jest też wątpliwa do wychwycenia. Znacznie lepiej jest szukać odpowiedniego warsztatu wśród znajomych. Współcześnie niemal każdy posiada swój własny samochód – każdy musi też korzystać z usług warsztatowych. Wystarczy więc znaleźć takiego, który u swojego usługodawcy nie znalazł żadnych wad i jest zadowolony z jego usług. Tak po prostu. Najlepiej jednak samodzielnie odwiedzać konkretne warsztaty. Nic nie pozwala nam w tak dobry sposób wyrabiać sobie opinii na ich temat, aniżeli nasze doświadczenie – niekoniecznie z nawiązanej współpracy, ale i chociażby z pierwszego doświadczenia “przedwstępnego”.

Podsumowanie

Warsztat samochodowy ( https://readyauto.pl/oferta/mechanika-samochodowa-szczecin/ ) nie jest zwykle miejscem, które wybieramy jednorazowo – znacznie częściej staje się takim, które odwiedzamy regularnie i na którym chcemy stale polegać. Niezależnie od tego, czy będziemy musieli, czy też zaledwie chcieli skorzystać z jego usług. Właśnie dlatego warto przyłożyć się do wyboru i zwrócić uwagę nie tylko na jego pozytywne aspekty, ale i te negatywne, którymi zdecydowanie nie powinien się odznaczać.