Kupujemy pierwszą kosiarkę

kosiarka

Każdy chciałby mieć, choć kawałek ogrodu, czy też działki dla siebie. Dzięki temu można stworzyć swoją małą oazę, w której wiosną i latem można spokojnie odpoczywać. Jednak o taką oazę trzeba dbać i jednym z obowiązków jest między innymi koszenie trawy, więc warto o tym pomyśleć i kupić dobrą kosiarkę, która spełni wszelkie oczekiwania.

Jak wybrać odpowiednią kosiarkę?

kosiarka

Przede wszystkim na samym początku warto udać się do miejsca, w którym takie kosiarki sprzedają. Idealnie nadaje się do tego jakiś duży sklep z kosiarkami, który obsługuje branżę ogrodniczą i ma dość ciekawą ofertę. Gdy już takie miejsce zostanie znalezione, to czas przystąpić do określenia, czego tak naprawdę szukamy. Towarzyszem w poszukiwaniach powinien być pracownik, który doradzi i nakieruje, jaka kosiarka będzie najlepsza. Na początek warto więc określić, jak duży mamy trawnik, jak często będziemy trawę kosić, czy są u nas jakieś nierówności i czy mamy w ogóle jakieś źródło zasilania, do którego będziemy mogli podłączyć kosiarkę. To pozwoli nam na wybranie między innymi spośród takich kosiarek jak kosiarki spalinowe, ręczne czy elektryczne. Będą się one różnić między sobą mocą, skutecznością, wielkością, wagą i tak dalej. Jednak nie na tym koniec, dlatego pod uwagę, do końcowej oceny najlepiej jest sobie wziąć kilka dobrych kosiarek, które następnie będzie się oceniać.
Dlatego też mając przed sobą te kosiarki, na początku spójrzmy na ich obudowy i sprawdźmy, które wykonane są z metali, a które z plastiku. Jeśli jakakolwiek jest wykonana z plastiku, to taką kosiarkę należy od razu odrzucić, ponieważ po prostu naprawdę szybko może dojść do jej uszkodzenia.
Przecież kosząc trawę, można trafić na jakiś kamień, który uderzy w taką obudową i ona od razu pęknie, czy też nawet przypadkiem można ten plastik uszkodzić. Gdy już zostaną nam kosiarki z obudowami metalowymi, to czas sprawdzić, która z nich jest ocynkowana. Chyba nie chcemy, aby po jakimś czasie taka kosiarka zardzewiała i nie będzie nadawać się do niczego, ponieważ rdza może przy okazji zaatakować resztę elementów kosiarki. Metalowa i ocynkowana kosiarka jest najlepsza,
ponieważ wytrzyma po prostu najdłużej.

Na tym jednak nie poprzestaniemy i czas pomyśleć o nożach, które znajdują się w tej kosiarce. Powinny być one dość duże, wytrzymałe i wykonane z dobrej jakości materiałów. No i przede wszystkim muszą być bardzo ostre, ponieważ jest to podstaw do tego, by trawa była skoszona równo, porządnie i aby nie pozostało na nich żadne uszkodzenie. Jeśli uszkodzimy, poszarpiemy trawę, to może ona po prostu zacząć gnić, wysychać i to samo zacznie się robić z całą resztą. Oczywiście noże nie będą cały czas ostre, a więc od czasu do czasu trzeba się z nimi udać do serwisu, aby je naostrzyć.
Gdy już wiemy, że noże są dobre, to jeszcze przydałaby się możliwość ich regulowania. Zapewne niektórzy potraktują to, jako zbędą wygodę, jednak tu chodzi o to, aby kosiarka po prostu kosiła trawę równo, cały czas na jednym poziomie i żeby cały trawnik wyglądał idealnie. Niektórzy naprawdę bardzo dbają o to, aby trawnik dobrze się prezentował, ponieważ od tego może zależeć wygląd całej reszty ogrodu. Regulacja wysokości koszenia daje także możliwość, gdy zajdzie taka potrzeba, wyrównania trawnika. Nie zawsze trawa rośnie w każdym miejscu taka sama. Na trawniku mogą również powstać pewnie nierówności, które możemy na przykład ukryć, właśnie manipulując tą wysokością.

Zapewne dla wielu osób będzie miało również znaczenie to, czy kosiarkę da się w ogóle łatwo uruchomić. Pewnie większość osób kojarzy takie kosiarki, które uruchamiało się za pomocą linki, za którą trzeba było naprawdę mocno pociągnąć, aby kosiarka się odpaliła. Wiele osób, szczególnie te, które mają swoje lata, zapewne chciałyby takiego czegoś uniknąć, dlatego warto sprawdzić, czy kosiarka ma guzik, który się ją włącza. To naprawdę ułatwia jej uruchomienie, a poza tym, jeśli coś jest nie tak i coś nie działa, to jest to wiadome, a w przypadku tej linki, nie zawsze było wiadomo, czy to coś się dzieje z kosiarką, czy może źle ją odpalamy, szczególnie jeśli robiliśmy to pierwszy raz.
Nie zapomnijmy również o koszu na trawę do kosiarki, który może i nie jest niezbędny, ale na pewno będzie sporym ułatwieniem, szczególnie jeśli ktoś ma naprawdę duży teren do koszenia. Jeśli jest lato, kosimy trawę, to chyba nikomu nie chce się potem biegać z grabiami i jej grabić, więc warto po prostu zainwestować w taki kosz i niczym się nie martwić.

Wybór dobrej kosiarki pozwala na zadbanie o trawnik i stworzenie ładnego ogrodu, w którym wszystko będzie pasować do siebie i będzie po prostu estetycznie.