W jaki sposób wybrać dysk SSD do naszego komputera?

Podobnie jak w przypadku niemal każdego produktu na świecie dysk SSD jest sprzętem dostępnym wśród wielu firm, niektóre są dobre, a niektóre złe, nawet te dobre nie są na jednym poziomie, różnią się między sobą cechami, parametrami i wykonaniem unikalnym dla danego producenta. Może to być trudne i mylące dla wielu użytkowników komputerów, którzy nie mogą się doczekać zakupu nowego dysku SSD i cieszą się niezwykłym przyspieszeniem, jakie zapewnia ogólna wydajność systemu.

Warto rozważyć kilka istotnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem dysku SSD. Mowa tutaj przede wszystkim o wyborze dobrych marek dysków SSD przedstawionych przez producentów na sklepowych półkach lub w ich sklepach internetowych. Z naszego wpisu dowiesz się, jak odróżnić te dobre dyski od kiepskiej jakości. Dzięki tej wiedzy rozwiniesz swoje możliwości i pole widzenia podczas zakupu podzespołów do komputera. Pokażemy Ci tutaj kilka podstawowych standardów, o których musisz pamiętać w trakcie poszukiwań dysków. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że wszystkie dyski półprzewodnikowe są szybkie, nawet najgorszy z nich jest co najmniej 1,5 razy szybszy niż najlepszy tradycyjny dysk twardy, który powoli wychodzi z użycia. Znamy go pod skrótem HDD. Pamiętajmy jednak o tym, że nikt nie chce wydać swoich ciężko zarobionych pieniędzy na podzespoły do komputera, które z uwagi na wadliwą produkcję mogą wkrótce wymagać wymiany. Nie jest tajemnicą, że dyski SSD są z reguły droższe niż ich starsza wersja, czyli dyski HDD ze względu na wysoką cenę technologii stosowanej w architekturze dysków SSD, więc zwróć uwagę na to, że zamierzasz zapłacić znacznie więcej pieniędzy i uzyskać mniejszą pojemność gigabajtów na zapisywanie danych. Niektórym wydaje się, że jest to niekorzystny wybór. Niestety taką cenę musimy zapłacić za korzystanie z nowszej technologii. Dyski SSD całkowicie rekompensują swoją wadę, którą jest niska pojemność, ponieważ niektóre z nich działają pięciokrotnie szybciej od swoich starszych odpowiedników HDD. Drugą rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę, jest niezawodność. Potrzebujesz niezawodnego dysku, który oferuje stabilną wydajność, która będzie działać długo bez degradacji. Trudno jest ocenić te dwa aspekty, jeśli twoje doświadczenie w tej dziedzinie jest ograniczone lub w ogóle nie istnieje. Poniżej znajdują się cechy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie nowego dysku SSD:

Zwróć uwagę na maksymalną prędkość dysku

Dobre dyski SSD w dzisiejszych czasach są dostępne w wersjach, które zaopatrują nas w wysoką prędkość przetwarzania danych na naszym komputerze. Odczyt typowego dysku SSD często wynosi o wiele więcej niż 400 mb/s. Z reguły prędkość zapisu tych dysków jest nie mniejsza niż 300 mb/s. Pamiętaj jednak o tym, że musisz mieć relatywnie nową płytę główną, aby obsługiwać tę prędkość, w przeciwnym razie znacznie się zmniejszy. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli komputer został wyprodukowany 10 lat temu lub wcześniej, nowe dyski SSD mogą nie być kompatybilne z jego podzespołami. W takim przypadku prędkość odczytu, którą umożliwia nowa technologia, nie zostanie w pełni wykorzystana przez sprzęt. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ to, co czytasz w arkuszu danych technicznych urządzenia, różni się od rzeczywistych wskaźników wydajności, ponieważ to, co jest w arkuszu danych, jest obliczane przy użyciu wysokiej jakości systemów premium, na które większość konsumentów nie może sobie pozwolić. Są to jedynie przybliżone wskaźniki, na podstawie których producent testował możliwości podzespołów, więc oczekuj niższych prędkości rzeczywistych niż te, które już wspomniano. Na szczęście w Internecie jest wiele recenzji na temat prawie każdego dysku, który możesz tylko kupić. Są one napisane przez ekspertów, możesz je przeczytać przed podjęciem decyzji o zakupie wybranego przez siebie dysku SSD lub znaleźć na kilku stronach internetowych recenzje tego samego podzespołu, aby porównać wiarygodność.

Zapoznaj się z reputacją producenta podzespołów, które kupujesz

Podobnie jak w przypadku zakupu dowolnego produktu, reputacja producenta odgrywa ważną rolę w uznaniu jego oferty. Zgodnie z moim doświadczeniem w tej dziedzinie mogę powiedzieć, że obecnie niezawodne dyski SSD pochodzą od przewodnich producentów, takich jak Intel, Samsung, Corsair, i kilka innych. Ponadto zawsze dobrze jest czytać recenzje konsumentów na temat podzespołu do komputera, który chcesz kupić. Wiele sklepów internetowych, takich jak popularny Amazon lub nasza polska wersja, czyli Allegro, zapewnia bezstronne opinie na temat wszystkich swoich produktów.

Kompatybilność podzespołów

Jeśli twój system obsługuje interfejs SATA-III, wybierz odpowiedni dysk SSD, który obsługuje ten sam interfejs, aby zapewnić maksymalną możliwą prędkość obsługiwaną przez ten dysk. Jednak dodamy tutaj, że dyski obsługujące SATA III są wstecznie kompatybilne i nadal będą działać na dowolnej wersji kontrolera starszej wersji. Jeśli więc planujesz w przyszłości zaktualizować części w swoim komputerze na nowsze lub wymienisz wadliwą płytę główną, która będzie zawierała kontroler SATA III, ale nadal chcesz korzystać z niezawodnej, wysokiej prędkości dysku SSD w obecnym systemie, wybierz dysk SSD SATA III.